Neurologiczne skutki picia alkoholu

Alkohol spożywany w niewielkich ilościach (do 40 ml) może poprawić ogólny nastrój, działa pobudzająco i niweluje uczucie zmęczenia. Jednak większe dawki alkoholu prowadzą już do negatywnych objawów, takich jak złe samopoczucie, utrata świadomości, trudności z koncentracją. Spożywanie napojów alkoholowych często i szczególnie w znacznych ilościach może prowadzić do uzależnienia, ponieważ alkohol jest używką, działającą odurzająco oraz ma toksyczny wpływ na organizm człowieka. Najbardziej obciążony jest układ nerwowy i to on właśnie daje najczęstsze objawy występujące u osób uzależnionych od alkoholu. Potrzebujesz porady? Zapraszamy na stronę http://gabinetneurologiczny.com/

Wśród neurologicznych skutków pojawiających się u alkoholików wyróżniamy:

1. Drgawki – inaczej zwane padaczką alkoholową.

Wyżej wymieniona padaczka alkoholowa pojawia się najczęściej od 48 do 72 godzin od momentu odstawienia alkoholu bądź dużego ograniczenia jego ilości. Zdarza się, że pojawia się dopiero po tygodniowej abstynencji. Jej przebieg jest podobny do epilepsji, czyli napadów drgawkowych. Przyczyny są jednak zupełnie inne a drgawki zazwyczaj silne. Takie ataki są nieprzewidywalne, ponieważ nie poprzedzają ich żadne inne symptomy, tak jak to się dzieje w przypadku epilepsji. Oprócz charakterystycznych drgawek pojawiają się lęki, drżenie rąk, napięcie mięśni twarzy, utrata przytomności oraz biegunka i wymioty.

2. Majaczenie alkoholowe, zwane również białą gorączką.

W sytuacji, gdy osoba uzależniona z dnia na dzień przestaje spożywać alkohol i jego poziom we krwi gwałtownie spada, może dojść do delirium tremens, czyli majaczenia alkoholowego. Jest to bardzo niebezpieczna psychoza alkoholowa, która występuje u ok. 5% alkoholików. Jej objawy mogą doprowadzić do ciężkiego stanu zdrowia, a nawet w skrajnych przypadkach do śmierci. Symptomy pojawiają się w czasie do 72 godzin od zaprzestania picia napojów alkoholowych. Dochodzi do urojeń, omamów, silnego lęku a chory niejednokrotnie uczestniczy realnie w wizjach, które mu się objawiają. Biorąc pod uwagę fakt, iż jest to często silny stres połączony z wysoką temperaturą oraz zaburzeniami gospodarki elektrolitowej, może pojawić się zaburzenie krążenia, co stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia chorego.

3. Polineuropatia alkoholowa.

Polineuropatia alkoholowa jest to uszkodzenie nerwów obwodowych, do którego dochodzi poprzez długoletnie spożywanie napojów alkoholowych wysokoprocentowych. Szacuje się, iż pojawia się u ok. 30% alkoholików. Fakt jest taki, że im dłużej chory spożywa alkohol, tym objawy polineuropatii będą silniejsze. Charakterystycznym symptomem uszkodzenia nerwów obwodowych jest zaburzenie czucia kończyn, w odcinkach położonych najdalej od korpusu oraz uczucie pieczenia, szczególnie kończyn dolnych. Dodatkowo pojawiają się bóle mięśni oraz tzw. bolesność uciskowa.

4. Alkoholowy zanik mózgu.

Picie alkoholu w dużych ilościach oraz przez długi okres czasu prowadzi niestety często do rozległych zmian w mózgu. Tomografia komputerowa wyraźnie obrazuje obkurczanie mózgu u alkoholików. Chory ma problemy z pamięcią, z koncentracją oraz przyswajaniem wiedzy, dochodzi do zaburzeń psychicznych. Często ma miejsce tzw. otępienie, powstałe na skutek choroby alkoholowej, która jest długotrwała. Zdarzają się również zaburzenia równowagi a przez to problemy z chodzeniem.

5. Psychoza Korsakowa.

To schorzenie jest wywołane bezpośrednio niedoborem witaminy B1, a pośrednio spożywaniem nadmiernej ilości alkoholu, który blokuje przyswajanie ww. witaminy, a wręcz prowadzi do do niemalże całościowego usunięcia jej z organizmu osoby uzależnionej. Niestety choroba jest nieuleczalna, a do jej głównych objawów należą poważne problemy z pamięcią i zachwianym poczuciem czasu i miejsca (dezorientacja).

6. Encefalopatia Wernickego.

Encefalopatia Wernickiego jest tak jak w przypadku psychozy Korsakowa, wywołana niedoborem witaminy B1. Wśród jej objawów można wymienić zaburzenia ruchu gałek ocznych (oczopląs), niezborność ruchów (ataksja) powodująca problemy z poruszaniem się, podwójne widzenie oraz bezsenność i lęk przed ciemnością.

W związku z tym, iż długotrwałe uzależnienie od alkoholu wywołuje szereg neurologicznych skutków, chory podejmując się leczenia, powinien być pod stałą opieką lekarza, jakim jest neurolog. To właśnie neurolog wykonując szereg niezbędnych badań, oceni stan pacjenta i dobierze odpowiednie leczenie.
Trzeba podkreślić, iż alkoholizm to bardzo poważna i wyniszczająca choroba, której nie można bagatelizować.

Dodaj komentarz


Call Now Button