Co to jest i jak przebiega detoks alkoholowy?

Odzyskanie kontroli nad własnym życiem jest głównym celem osób zmagających się z chorobą alkoholową, która zazwyczaj towarzyszy pacjentom przez wiele lat. Detoks może być pierwszym poważnym krokiem w kierunku skutecznej walki z nałogiem.

Czym jest detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy potocznie nazywany bywa również procesem odtruwania. Jest jednym z początkowych etapów leczenia uzależnienia alkoholowego. Detoksykacja opiera się na usunięciu pozostałości substancji oraz jej metabolitów z organizmu, a także uzupełnieniu niedoborów składników odżywczych i mineralnych. Pozwala tym samym na przywrócenie wodno-elektrolitowej równowagi w ciele pacjenta. W okresie odtruwania duże znaczenie ma również podawanie odpowiednich leków. Przyczyniają się one przede wszystkim do łagodzenia objawów towarzyszących odstawieniu alkoholu, które u poszczególnych osób mogą przebiegać w nieco inny sposób. Pod wpływem odtruwania organizm pacjenta zaczyna odzwyczajać się od toksycznej trucizny, dzięki czemu możliwe jest skuteczne wydłużenie okresu abstynencji.

Gdzie można przeprowadzić detoks?

Detoks przeprowadzany jest w specjalistycznym ośrodku do walki z uzależnieniami. Niektóre przypadki wymagają stosowania specjalnych preparatów uspokajających, jednak każdy tego typu zabieg przeprowadzany jest pod nadzorem lekarzy. Odtrucie alkoholowe jest pierwszym krokiem ułatwiającym powstrzymanie nałogu, a także łagodzącym niebezpieczne dla życia i zdrowia dolegliwości związane z nadmiernym spożywaniem szkodliwej substancji. Zgłoszenie się na detoks jest także niezbędne do przeprowadzenia terapii właściwej, dlatego powinien być on realizowany już na samym początku pobytu w wybranym ośrodku. Profesjonalne odtruwanie pozwala na bezpieczne przejście do stanu trzeźwości, co ma szczególne znaczenie w przypadku pacjentów zmagających się z tym problemem od wielu lat.

Jakie efekty daje odtrucie alkoholowe?

Dzięki skutecznemu usunięciu wszelkich szkodliwych toksyn, organizm pacjenta po detoksie ulega stopniowemu zregenerowaniu. Występuje również odczuwalna poprawa samopoczucia. Nierzadko pacjenci przechodzą odtruwanie po raz pierwszy od kilku lat, dzięki czemu oczyszczanie organizmu działa na nich w sposób terapeutyczny. Ma na to wpływ także świadomość zrzucenia ogromnego balastu związanego z nałogiem. Detoks otwiera pierwsze drzwi do odzyskania całkowitej kontroli nad własnym życiem. Dzięki staraniom profesjonalnego personelu ośrodków zajmujących się odtruwaniem, detoksykacja alkoholowa przebiega zazwyczaj w sposób możliwie jak najmniej uciążliwy.

Dodaj komentarz


Call Now Button